„Dăruiește un zâmbet” – punțile între oameni se construiesc cu credință, milostenie și dragoste

Activități Mai 30, 2018

Joi, 24 mai, a avut loc o nouă ediție a proiectului „Dăruiește un zâmbet”. De această dată beneficiarii au fost patru fetițe din satul Stânca, comuna Victoria. Acestea au fost însoțite de preotul paroh Adrian Vasile Miron.

Beneficiarele proiectului au fost primite cu multă dragoste, entuziasm și jovialitate de către doamna doctor Andrada Costea și doamna asistentă Mihaela Fotea, având parte de câteva sfaturi legate de igiena orală, un consult gratuit și tratament corespunzător.

Pe lângă controlul stomatologic gratuit oferit copiilor, copii au primit şi un kit de igienă personală. Elementele componente ale acestui kit sunt donate de către oamenii care dau curs invitației de a sprijini educația pentru sănătatea orală, fie sunt cumpărate de voluntarii proiectului din banii donați.

Scopul activităţii

„Dăruiește un zâmbet” este un proiect al Colegiului Sfântul Nicolae, iar scopul proiectului este acela de a oferi copiilor proveniți din familiile defavorizate din Arhiepiscopia Iașilor un control stomatologic gratuit la un cabinet de medicină dentară.

Importanța unui control stomatologic este, de multe ori, minimalizată de către membrii comunităților cu situații financiare precare. De aceea, prin controalele oferite, dar și prin informațiile furnizate atât copiilor, cât și familiilor din care provin, se urmăreşte o mai bună conștientizare a importanţei educației pentru igiena orală în rândul generației infantile.

„Proiectul are un puternic impact asupra copiilor, dar și părinților”

„Activitatea de joi, desfășurată prin Colegiul Sfântul Nicolae, a avut un puternic impact în parohia pe care o păstoresc. Copiii au conștientizat importanța unei bune igiene orale, a unui consult la medicul stomatolog o dată pe an, dar cu precădere au învățat că e mai bine să prevină, decât să trateze. Proiectul «Dăruiește un zâmbet» are un puternic impact asupra copiilor, dar și părinților, care primesc adevărate lecții de la tineri care se implică în mod activ în mediile defavorizate”, ne-a declarat părintele paroh Adrian Vasile Miron.

„M-am simțit bine, chiar dacă doamna doctor mi-a făcut injecție și mi-a scos dintele. Sper să o revăd pentru că a fost foarte drăguță cu mine. Mi-au plăcut și darurile primite de la cei din Colegiul Sfântul Nicolae. Sper să vină și prietena mea Alina la dentist”, ne-a împărtășit Mălina.

Mulțumiri

Adresăm alese mulțumiri celor care sprijină, săptămână de săptămână, activitatea social-filantropică și medicală: asistentului social Ionela Amariei, preoților din parohii, a personalului medical – Dr. Andrada Costea și asist. Mihaela Fotea, eroilor de fapte bune – cei care donează produse de igienă orală și personală, și, nu în ultimul rând, voluntarilor de la Colegiul Sfântul Nicolae.

Mai multe detalii despre cum puteți susține activitatea, puteți afla de pe pagina de Facebook a proiectului – Dăruiește un zâmbet, sau apelând numărul de telefon 0753 597 177.

(Ionela Abunei, coordonatorul proiectului)

Citește alte articole despre: daruind